EVS z první ruky očima návštěvnice

		        

EVROPSKÁ DOBROVOLNÁ SLUŽBA Z PRVNÍ RUKY. REPORT Z PREZENTACE 13. 10. 2014 V DC67

Katka

 

Byla to příjemná shoda náhod, že jsem se o této akci skrze Facebook dozvěděla. Zavítaly jsme k vám s kamarádkou poprvé a nalákala nás právě témata večera.

Sama už delší dobu přemýšlím o zapojení se do programu Evropské dobrovolné služby a když jsem si vyhledávala nějaké bližší info, jak to chodí, získala jsem všude možně obecné informace se sice chtěným obsahem ale značně nejistým provedením 🙂 Tak trochu jsem doufala, že si to tu všechno ujasním a nakouknu tomu pod pokličku. No a to se vlastně zadařilo.

Zcela upřímně jsem nevěděla, jak široký záběr vlastně takový program má a jak snadno se vám zkreslí pohled díky předsudkům a představám. Samozřejmě jsem byla ráda, že jsem mohla poznat těch pár zemiček zase z jiného pohledu, než jak jsme tady zvyklí. Přineslo mi to spoustu rad a doporučení, řekla bych, že vlastně i dost důležitou změnu, jakým způsobem budu projekty vybírat a vůbec na co se zaměřovat. Každopádně největším přínosem mi bylo poznat samotné účastníky.

Já jsem totiž měla předtím z těch načtených internetových zdrojů pocit, že sice vím, o čem EVS je a co bych tak asi mohla očekávat, ale bylo to všechno okleštěné o ty emoce a skutečné příběhy. Nevím, jestli to dokážu vysvětlit, ale je to ten princip kdy, když člověku nemáte možnost vidět do tváře nebo dokud na vás nepromluví, cítíte se nejistě a tak trochu zranitelně díky tomu, že odhalujete víc než on. Asi to zní jako klišé, ale fakticky mi pomohlo vidět, že jsou to taky jen lidi, kteří na začátku řešili stejný otázky a problémy jako každej jinej. Monča teda tím svým podáním působila sklesle a nešťastně, ale bylo supr, že byla ta možnost vidět i druhou stranu mince. Protože paradoxně to, co se normálně nikde neříká a spíš zametá pod koberec, dá člověku mnohem víc, než když si vyslechne, jak supr čupr bezchybný to někde bylo. Takže jsem moc ráda, že jsem se přemohla jít do neznámého, protože mi to dalo opravdu docela dost 🙂

 

evs_z_prvni_ruky_10_14